Jaki toty?

Blog Bartosza Goździeniaka

Nie dajcie się zwieść!

Czasami ten dziwny algorytm w komputerze wyświetli mi reklamę jakiegoś super efektywnego, mega nowoczesnego i innowacyjnego kursu języka obcego. Schemat jest zawsze ten sam. Najpierw ktoś tłumaczy, że w szkole to nas źle uczyli, bo nauczyciele w ogóle nie wiedzieli co robią, że gramatyka to takie straszne słowo, o którym przeciętny Amerykanin / Anglik nie słyszał, a całe słownictwo ze szkoły dotyczyło budowy rurociągu pod trakcją kolejową niedaleko Przasnysza. No kto tego potrzebuje?! Przecież nie Ty! Ale nie martw się. Teraz następuje prezentacja twórcy tej niesamowitej, innowacyjnej metody. Z reguły jest to maniak językowy, ale iloma i jak dobrze włada nie mówi, lub doświadczony lektor języka obcego, też nie wiadomo jakiego i jak definiuje swoje doświadczenie. Niemniej jednak, on, ten osobnik skonstruował taką metodę, dzięki której będziesz mówił w języku obcym w tylko 3 miesiące! Hura! Kliknij, przekonaj się sam, kup!

Nie dajcie się zwieść!

Swoją przygodę z nauczaniem języka zacząłem w 2003 roku. Dziś, w 2023, mam dwadzieścia lat doświadczenia. W tym czasie miałem przyjemność pracować z trudną do zliczenia liczbą uczniów, było ich sporo. Uważam więc, że mogę się wypowiedzieć, co sądzę na temat wszelkich nowoczesnych, niesamowitych, innowacyjnych metod tego typu. Nie działają! Ciekawym faktem się podzielę. Czasem trafia do mnie uczeń, absolwent cudownych sposobów na naukę. Zawsze, wcześniej czy później, wyłapię, że w jego posługiwaniu się językiem angielskim jest jakaś sztuczność, jakaś umiejętność nieprzemyślanego produkowania słów, które nierzadko są nawet poukładane gramatycznie w miarę poprawnie, ale… uczeń nie wie, co mówi. Podam przykład takiej rozmowy:

Nauczyciel: 'Helo, how are you?'

Uczeń: 'Helo. I'm fine thanks. Powiedziałem cześć i że dobrze się czuję, tak?'

Nauczyciel: 'Yes. How was your weekend?'

Uczeń: 'Good. Powiedziałem, że dobrze, tak?'

Rozumiecie?

Podejmujemy zatem wysiłek nauczenia się myśleć. Chodzi o to, żeby uczeń wiedział, co mówi i dlaczego tak, a nie inaczej. Uwielbiam ten moment, w którym kursant zwolni, zastanowi się i powie, co trzeba z pełną świadomością swojego komunikatu.

Jaki wniosek? Jeśli chcesz się nauczyć języka obcego, cudów nie ma. Trzeba przysiąść i się go nauczyć. Najlepiej z dobrym nauczycielem. I zawsze, ale to zawsze trzeba na to czasu. Według mnie minimum dwa lata, regularnej nauki.

Kultura odgrzewanego kotleta
Luzik
 

Comments

No comments made yet. Be the first to submit a comment
Guest
Sábado, 04 Enero 2025